8. 11. 2017 - Micro:bit

Naše škola se zapojila do projektu „Lajkni mě“ , který je zaměřen na podporu zájmu o studium IT. Garantem tohoto projektu je Czechinvest, realizátorem pak 5 vybraných středních škol z celé republiky. Jednou z nich je i sousední VOŠ a SPŠE. Ředitel školy ing. Josef Kolář nám přizval naše žáky do tohoto projektu.

Na naší bude proškolena skupina 15 žáků z 8. tříd formou 10hodinové výuky programování (micro:bit). Lektory budou žáci VOŠ a SPŠE ve spolupráci s vyučující informatiky Mgr. Annou Zlámalovou. Škola dostane zápůjčkou 10 ks micro:bitů. Obsahem výuky je naprogramování a sestavení jednoduchého modelu autíčka na dálkové ovládání. Výuka bude na každé ZŠ zakončena vyhodnocením a předáním diplomů.

Co je micro:bit?

BBC micro:bit je kapesní programovatelný počítač se sensorem pohybu, zabudovaným kompasem a bluetooth modulem. Jednoduchý mikropočítač BBC micro:bit vznikl v roce 2016 jako projekt veřejnoprávní BBC. Ta jej nejprve rozdala zdarma asi milionu britských školáků a poté je začala volně prodávat i dalším zájemcům.

BBC micro:bit je postaven na otevřené platformě – kdokoliv ho může programovat, vytvářet nové aplikace, nebo vymýšlet další příslušenství. Chytrá destička umí komunikovat s mobilem, tabletem i počítačem. Programovat se dá ve čtyřech různých programovacích softwarech na různých úrovních programování, od jednoduchého objektového programování po JAVA skript.

Žáci přitom navíc budou muset ukázat i šikovné ruce, protože model autíčka si vyrobí z papírového kartonu, brček a špejlí.

Předpokládá se, že v budoucnu se micro:bit stane díky své konstrukci a podpoře standardem technické výuky, která má za úkol probudit v žácích zájem o techniku.

Fotodokumentace zde

Ukázka na Youtube zde