Školní psycholog

• Středa 7.30 – 11.30
  • Čtvrtek 8.00 - 16.00
  • Pátek 7.30 – 11.30

Školní psycholog zajišťuje činnosti školního poradenského pracoviště, podílí se na vytvoření programu poskytování pedagogicko-psychologických poradenských služeb ve škole, včetně programu primární prevence. Vykonává zejména činnosti koordinační, konzultační, poradenské, diagnostické, metodické a informační, pracuje se žáky, pedagogy i rodiči.

Při dlouhodobé spolupráci jsou zákonní zástupci nezletilých žáků informováni a následně požádání o podepsání informovaného souhlasu, který je pro další práci se žákem nezbytný. Tento souhlas není třeba při poskytnutí jednorázové krizové intervence či neodkladné psychologické péče.

Školní psycholog pracuje se žáky:

• konzultuje se žáky s rizikovým chováním, s výukovými a výchovnými problémy
  • poskytuje poradenství žákům s osobními problémy
  • koordinuje péči o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (např. žáci se specifickými poruchami učení, žáci s poruchami chování)
  • věnuje se práci s nadanými žáky
  • konzultuje při problémech s učením
  • pracuje se žáky na vytvoření adekvátního učebního stylu a osvojení si zásad efektivního učení
  • spolupodílí se v oblasti profesní orientace u žáků 9. ročníků
  • spolupodílí se na primární prevenci sociálně patologických jevů
  • pomáhá žákům v krizových situacích

S třídou:

• zjišťuje sociální klima ve třídách
  • podporuje a rozvíjí zdravé vztahy ve škole
  • zajišťuje intervenci v komunikačně náročných situacích v třídních kolektivech
  • spolupodílí se na preventivních programech

S rodiči:

• konzultuje s rodiči žáků s výukovými a výchovnými obtížemi
  • pomáhá rodičům správně řešit školní přípravu jejich dětí
  • spolupodílí se na rozhodování o odkladu povinné školní docházky

S pedagogy:

• pomáhá pedagogům při péči o žáky s poruchami učení a chování
  • řešení krizových situací
  • spolupracuje s učiteli při práci s třídními kolektivy
  • spolupracuje při řešení sociálně patologických jevů
  • účastní se pracovních porad školy
  • komunikuje s vedením školy

V případě potřeby školní psycholog spolupracuje s jinými odborníky a institucemi, jako je psychiatr, PPP, SPC, OSPOD apod.
Veškeré konzultace jsou důvěrné, psycholog školy je vázán mlčenlivostí a Etickým kodexem práce školních psychologů. S osobními údaji je nakládáno v souladu se zákonem č. 101/200 Sb. Výjimku tvoří ty případy, které jsou vázány oznamovací povinností, např. kdy je důvod k obavám, že žákovi hrozí bezprostřední nebezpečí, případně žák ohrožuje jiné osoby aj.