Šachové úspěchy našich žáků

Ve druhé polovině června se naši žáci zúčastnili dvou prestižních soutěží.

V úterý 20. června 2023 proběhl na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc krajský přebor školní mládeže.  Účast byla rekordní – celkem 223 mladých nadějí!

V kategorii 1. – 3. třída bojovalo 42 dětí, mezi nimi pět našich nejmladších nadějí. Nejlépe si počínal nejzkušenější Felix Matela (3. C), který ze sedmi partií vybojoval 4,5 bodu a skončil 9. Ale ani ostatní se neztratili – 17. Mikuláš Čižmar (1. C) se 4 body, 20. David Mazáč (1. A) 3,5 bodu, 26. Jáchym Peterka a 29. David Petrželka (oba 1. C) měli 3 body.
V kategorii družstev (počítali se vždy nejlepší 4 hráči) jsme obsadili 3. místo.

V kategorii 4. – 6. třída (55 účastníků) si velmi dobře počínal Jenda Knápek (5. C), který získal bronzovou medaili!  Dobře mu sekundovali 17. Jakub Zavadil (5. A) a 25. Štěpán Lýsek (4. C) se 4 body. V rámci tréninku na celostátní kolo se s výrazně staršími protihráči utkal i Lukáš Maslaňák (2. C) a svými 3 body přispěl k vítězství týmu!

Nejpočetněji byla obsazena kategorie 7. – 9. třída – na startu stanulo 76 mladých nadšenců. I zde se bojovalo hlava nehlava, naši zástupci se umístili ve středu výsledkové listiny – 34. JanPadevět, 36. Martin Novák a 51. Lucie Berková (všichni 9. A).

O týden později ve dnech 27. a 28. června nás čekala ještě větší výzva – MČR škol v kategorii 1. - 5. třída, kam se naše družstvo kvalifikovalo vítěztvím v krajském přeboru v lednu. Po velmi dobrém výkonu jsme skončili na 12. místě mezi 30 týmy ze všech krajů ČR. Tahounem družstva byl nejzkušenější Jenda Knápek, který na prestižní 1. šachovnici získal 6 bodů z 9 partií (a to ještě některé partie ztratil až v závěrečných časových tísních). 2. šachovnici statečně držel Jakub Zavadil – 4 body jsou slušné. Příliš se nedařilo Štěpánu Lýskovi na 3. šachovnici. Štěpán hrál takřka se všemi soupeři vyrovnaně, ale nakonec se vždy dopustil nějaké chyby, která mu vzala šanci na úspěch. Získal jen 2 body, ale ten v posledním kole byl veledůležitý! Poslední šachovnici měl na starost Lukáš Maslaňák, po prvním dnu měl 2/5, ale na druhý den se vyspal podstatně lépe a čtyřmi výhrami výrazně pomohl družstvu – celkových 6/9 je velmi dobrých. Jsem rád, že jsme v celostátní konkurenci dobře reprezentovali ZŠ Hálkova!